|
The Gallery
|
|
|
|
Fire salamander, Salamandra salamandra |
See more pictures of the species
|
|
Data: Canon EOS 7D, 100mm - f/11.0, 1.3sec, ISO100 |
Original filesize: 4589 x 3060 pixels
|
|
Extras
|
|
|
|
1. xtra upload
|
2. xtra upload
|
3. xtra upload
|
|
|
Captured on 08/08-2012
Foret d'Iraty, Pays Basque (Pyrenæerne), Frankrig
|
Author: Henrik Bringsøe www.fugleognatur.dk
|
Uploaded 01/12-2013
|
|
See more pictures by Henrik Bringsøe |
|
Categori: Documentary Description: Langs et vandløb i den store bjergskov lever en population af Ildsalamander, der imidlertid fører en temmelig skjult tilværelse.
Underarten er Salamandra salamandra fastuosa, hvor de gule tegninger er dominerende og har karakter af striber. Bugen har også udtalt gult mønster. Denne underart er en bjergform, der er afgrænset til den vestlige del af Pyrenæerne, og den når vestpå til det østlige Asturien. |
|
|
|
|
#2
|
Comment 01/13-2013 08:58 by Henrik Bringsøe
|
Tak Allan!
Ja, det er altid en helt speciel oplevelse at finde ildsalamandre i naturen. Og så endda denne specielle underart. Men de fører altså en skjult tilværelse, så man kan finde dem i fugtig vejr om natten eller undertiden også om dagen på de kølige årstiden. Ellers kan man finde dem om dagen ved at vende sten, rødder og store grene. Jeg fandt denne under en stor gren på skovbunden nær et vandløb i bjergskoven.
|
|
|
#3
|
Comment 01/13-2013 10:07 by Frank Joe
|
Spændende art - tillykke med fundet. Som vel ikke var helt tilfældigt, om jeg kender dig ret.
Kan den i yngleperioden ikke findes i vand, som de danske arter?
|
|
|
#4
|
Comment 01/13-2013 12:16 by Nelly Hansen
|
Et smukt og spændende dyr.
|
|
|
#5
|
Comment 01/13-2013 12:16 by Henrik Bringsøe
|
Tak Frank og Nelly.
Hmmm, om det var tilfældigt, at jeg fandt ildsalamanderen? Jeg leder da ihærdigt, men jeg tror nu ikke, at jeg er dygtigere end mange andre til at finde sådanne skabninger!
På billedet af ildsalamanderens underside kan du se, at der er blodudtrædninger på mine fingerspidser. Det skyldes, at jeg på mine ture vender mange klipper, sten, rødder, grene og alskens skrammel (men skal altid lægges pænt på plads igen). Somme tider bærer disse anstrengelser frugt. Fuglekiggere er ofte glade for at have mig med, for så får de en ekstra art med på deres liste: Stenvender
Ildsalamandre er rent landlevende (men deres larver har dog gæller og er vandlevende). De svømmer dårligt, men de kan godt finde på at gå ned i helt lavt og ret stillestående vand, hvor de kan bunde. De parrer sig også på land. Æggene udvikles inde i moderdyret, og en del af larveudviklingen foregår også dér. De nyfødte larver er derfor store, ca. 30 mm! Nu hunnen afsætter sine unger, sænkes bagpartiet ned i vandet i bredzonen.
|
|
|
#6
|
Comment 01/14-2013 11:27 by Lars Andersen
|
Nu ved jeg du er skrap til disse henrik, men du får alligevel disse;  
|
|
|
#7
|
Comment 01/14-2013 19:08 by Henrik Hougaard Larsen
|
Meget smuk skabning og flot fotograferet. Du må næsten have brugt stativ med den langsomme lukkertid?
|
|
|
#8
|
Comment 01/27-2013 17:47 by Henrik Bringsøe
|
Mange tak Lars og Henrik!
Jeg beklager min sene reaktion, men jeg har de seneste to uger vaeret paa rejse i Sydthailand. Lige nu sidder jeg i en kedelig lufthavn, og hermed er der indtil videre sat en stopper for dag- og natsoegninger efter krybdyr og padder.
Ja, jeg har brugt stativ. Det er naermest blevet min tro foelgesvend paa mine rejser.
Jeg har slaaet objektivet billedstabilisator fra, har taget billedet med selvudloeser sat til 2 sekunder samt laast kameraets spejl, saa evt. rystelser herfra forebygges. Den teknik bruger jeg i til stadighed flere situationer med daarlige lysforhold. Selv til fugle i moerk (regn)skov. Det er klart, at det ofte kikser, men der er jo alligevel saa mange billeder fra en tur, der skal slettes. Til gengaeld bliver jeg ofte meget tilfreds med ikke-kiksede billeder!
|
|
|
|
|
|
|